وبلاگ

طراحی داخلی رستوران

اصول طراحی داخلی رستوران | گروه معماری روکوآرک

طراحی داخلی رستوران همواره از مسائلی بوده است که برای صاحبان رستوران ها و کسانی که قصد ورود به عرصه رستوران داری را دارند، حائز اهمیت بوده است. طراحی رستوران ها از این منظر مورد اهمیت است که مشتریان و مراجعین یک رستوران پیش از سفارش و میل کردن غذا و فهمیدن کیفیت کاری و غذای سرو شده شما، رستوران شما را از روی ظاهر و طراحی داخلی ای که دارد و دکوراسیونی که در آن به کار رفته است، قضاوت می کند. در صورتی که فکر راه اندازی رستوران را در سر دارید و یا مباحث مرتبط با طراحی و دکوراسیون رستوران ها برای تان جذابیت دارد، پیشهاد می شود برای آشنایی بیشنر با چند و چون طراحی داخلی رستوران ها در ادامه هم همراه گروه معماری روکو آرک بمانید.

اصول طراحی داخلی رستوران

هر چیزی در این دنیا اصول و مسئالی دارد که باید حتما در انجام آن کار، به طور ویژه مورد توجه قرار بگیرند. طراحلی داخلی رستوران هم از این قاعده جهانی و دنیوی مستثنی نیست و اصولی دارد که در زمان پیاده سازی و انجام طراحی، حتما باید مورد توجه طراحان و صاحبان رستوران ها قرار بگیرند، تا رستورانی که طراحی می کنند در کنار زیبایی بصری،‌به شکل اصولی، استاندارد و درست طراحی شده باشد، و به بهترین شکل پاسخ گوی نیاز های مشتریان باشد. برخی از اصول طراحی داخلی رستوران ها که حتما باید مورد توجه طراحان قرار بگیرند را در قسمت پایینی باهم مشاهده می کنیم.

دکوراسیون

اصول طراحی داخلی رستوران | گروه معماری روکوآرک

اصول طراحی داخلی رستوران | گروه معماری روکوآرک

توجه به دکوراسیون از مهم ترین اصول طراحی داخلی رستوران ها می باشد که در نگاه اول توجه مخاطبان و مشتریان رستوران به آن ها جلب می شود. برای دکوراته کردن رستوران نباید تنها به کیفیت و گران بودن قیمت وسایل خریداری شده دقت کرد. زیرا این که وسایل شما همگی از برند های ایتالیایی هستند یا آنکه آن ها را از دیوار خریده اید، برای مشتریان هیچ اهمیتی ندارد، بلکه راحتی آن ها، حسی که در مشتریان ایجاد می کنند و زیبایی که دارند، تنها فاکتور هایی هستند که برای مخاطبان مهم اند.

طراحی

مفهوم فضای تجاری مثل فضای رستوران ها در دنیای امروزه نسبت به گذشته دچار تغییرات بنیادینی شده است. در گذشته به فضا های تجاری صرفه به دید مکانی برای فروش محصول یا ارائه خدمات نگاه می شد و توجه چندانی به جزیات آن ها نمی شد. در حالی که در سالیان گذشته دید نسبت به فضا های تجاری مثل همین رستوران ها تغییر پیدا کرده است. در جهان امروز برای طراحی داخلی رستوران، باید یک فضایی را ایجاد که مشتری علاوه بر برقراری رابطه عینی با آن، رابطه ای روانی هم با محیط آن برقرار کند. در طراحی داخلی یک رستوران باید مسیری ایجاد کرد که مشتری به سمت سفارش دادن و آیتم های منو کشیده شود.

کسب اطلاعات بیشتر: نقش رنگ ها در طراحی داخلی

موسیقی و نوا

تحقیقات ثابت کرده است که موسیقی تاثیر شگرف و زیادی را بر مردم و تصمیمات آن ها می گذارد. در دنیای مدرن به چند دلیل بهتر است که در رستوران ها از موسیقی استفاده شود، به خصوص موسیقی زنده. دلیل اول این است که در سالیان اخیر علاقه مردم به گوش دادن و تماشای موسیقی در کنار خوردن غذا بسیار افزایش یافته. همچنین دلیل دوم هم این است که موسیقی باعث افزایش اشتهای افراد می شود، به طور مثال موسیقی های تند و شاد که مناسب فست فودی ها هستند باعث افزایش اشتها و سریع تر جویدن غذا می شود، و موسیقی های آرام و یا بی کلام هم باعث تحریک اشتها و ایجاد شدن تصویری ماندگار در ذهن مشتریان می شود.

رنگ

از مهم ترین اصول طراحی داخلی رستوران، استفاده کردن از رنگ مناسب می باشد. این مورد از اصول طراحی رستوران از اصولی می باشد که احتمالا از قبل خود شما با آن آشنایی نسبی ای دارید. رنگ ها در روح و روان انسان تاثیر بسیار زیادی دارند و هر کدام باعث ایجاد حسی خاص در وجود انسان می شوند. به همین سبب استفاده کردن از رنگ مناسب با توجه به سبک و سیاق کار رستوران شما، و هدفی که دارد، از مسائل مهم و حائز اهمیتی می باشد که طراح و صاحب رستوران حتما باید به آن توجه ویژه ای داشته باشند.

نور کافی، به اندازه و مناسب

شاید نورپردازی از مسائلی نباشد که در زمینه طراحی رستوران خیلی به چشم بیاید، در صورتی که برعکس بسیار موضوع مهم و حائز اهمیتی است. نورپردازی در خانه و منزل هم اهمیت ویژه ای دارد اما اهمیت آن در محیط های عمومی و تجاری مثل رستوران ها بسیار بیشتر می باشد. در رستوران ها باید از نور پردازی مناسب و ترجیحا گرم استفاده شود تا علاوه بر این که عیب های رستوران را بپوشاند، باعث بشود که مشتریان احساس صمیمیت کنند و اشتهایشان تحریک شود تا ترغیب به سفارش دادن غذا شوند.

کسب اطلاعات بیشتر: اصول طراحی آشپزخانه

چندین ایده دکوراسیون داخلی رستوران

اصول طراحی داخلی رستوران | گروه معماری روکوآرک

اصول طراحی داخلی رستوران | گروه معماری روکوآرک

در دنیای امروز تنها راه انداری یک کسب و کار مثل رستوران و تبلیغ کردن آن، برای رسیدن به درآمد و جذب مشتریان کافی نیست. بلکه علاوه بر این که شما باید تمامی مراحل کار راه اندازی یک رستوران و طراحی داخلی یک رستوران را به طور اصولی و با مشورت افراد خبره انجام دهید، باید خلاقیت را هم بکار بگیرید و دست به کار های نو و خاصی بزنید تا مشتریان با پسندیدن آن ها ترغیب به مراجعه به شما و سفارش دادن غذا شوند. برای آشنایی بیشتر ما با برخی ایده های خلاقانه ای که می توانید برای طراحی داخلی رستوران تان از آن ها بهره ببرید، یکسری ایده دکوراسیون داخلی رستوران، در قمست پایینی آورده شده اند.

  • استفاده از مینیمالیسم در طراحی فضای رستوارن.
  • ایجاد تابلو ها و فضای ورود خلاقانه و جذاب.
  • تزئین کردن یکی از دیوار های رستوران به طور ویژه و بخشیدن جلوه ای خاص به آن.
  • استفاده از آینه در فضای داخلی رستوران.
  • استفاده از تایپوگرافی و نوشته های خاص و زیبا در دیورار های رستوران.
  • طراحی و دادن شکل و شمایل خاص و جالب به سقف رستوران.

طراحی داخلی رستوران سنتی

یکی از انواع رستوران ها رستوران های سنتی می باشند. برای طراحی داخلی یک رستوران سنتی بهتر است که تا جایی که ممکن است از وسایل و لوازمی استفاده شود که سبک و سیاق ایرانی-سنتی دارند و با ماهیت کسب و کار و رستوران شما همخوانی دارند. به عنوان مثال باید سعی کنید که از دکوراسیون و میز و صندلی هایی استفاده کنید که دارای المان های سنتی هستند و همچنین از رنگ های آرامش بخش و ملایم مثل کرم، قهوه ای، آبی و… استفاده کنید تا حسی ترکیبی از کلاسیک بودن، ایرانی بودن، آرامش بخش بودن و سنتی بودن را به مشتریان القا کنید.

طراحی داخلی رستوران مدرن

در بحث طراحی داخلی رستوران مدرن برعکس رستوران سنتی باید از المان ها، وسایل و دکوراسیونی بهره بگیرید که افراد با مشاهده آن ها حس بروز بودن، مدرنیته و خاص بودن پیدا کنند. در بحث طراحی رستوران های مدرن دست شما باز تر است و می توانید با کمک یک طراح، از رنگ های خاص و المان های طراحی مدرن مثل تایپوگرافی دیوار ها، طراحی خاص سقف، استفاده از دکور های مفهومی و مدرن بهره بگیرید تا مشتری در کنار احساس صمیمیت، احساس کند که به فضایی خاص و مدرن پا گذاشته است.

کسب اطلاعات بیشتر: اصول طراحی بوتیک زنانه و مردانه

طراحی رستوران فضای باز

یکی از فضا هایی که می توان در کنار فضای داخلی رستوران یا به طور تنها از آن استفاده کرد، رستوران فضای باز است. بسته به فضای موجود، افراد می توانند در کنار فضای داخلی رستوران خود از فضای بیرونی آن هم بهره بگیرند، یا اصلا تنها بر روی فضای باز و بیرونی کار کنند. برای طراحی یک رستوران فضای باز شما می توانید از آلاچیق یا پرگولا برای ایجاد حس راحتی و نشستن مشتریان استفاده کنید، همچنین ایجاد فضای سبز، استفاده از گل و گیاه و استفاده از آب و ایجاد حوضچه یا جوی آب هم از مواردی است که می تواند به کار گرفته شود.

طراحی داخلی رستوران کلاسیک

اصول طراحی داخلی رستوران | گروه معماری روکوآرک

اصول طراحی داخلی رستوران | گروه معماری روکوآرک

یکی از انواع رستوران ها که افراد بسیاری علاقه مند به راه انداری آن ها هستند، و میان افراد هم از محبوبیت نسبی برخوردار است، رستوران کلاسیک می باشد. در بحث طراحی داخلی رستوران کلاسیک باید از المان هایی با سبک و سیاق کلاسیک استفاده کرد، مثلا از میز و وصندلی های چوبی با طرح سلطنتی بهره گرفت، از میزان نور کم استفاده کرد، از رنگ های ملایم مثل قهوه ای و کرم بهره گرفت و از گچ بری ها با سبک خاص و کلاسیک استفاده کرد.

طراحی دیوار رستوران

برای طراحی دیوار در بحث طراحی داخلی رستوران، شما آپشن های متفاوتی را پیش رو دارید که می توانید با استفاده از آن ها طرحی خاص و زیبا به دیوار رستوران تان ببخشید. به عنوان نمونه، همان گونه که پیش تر هم به آن اشاره شد، شما می توانید با استفاده از وسایل دکوری خاص دیوار رستوران تان را تزئین کنید و جلوه ای ویژه به آن ببخشید، یا مثلا می توانید از تایپوگرافی نوشته های فارسی یا انگلیسی خاص، بسته به سلیقه و سبک کاری تان استفاده کنید.

کسب اطلاعات بیشتر: نقش رنگ آبی در طراحی داخلی

طراحی ورودی رستوران

یکی از مهم ترین نشانه هایی که از رستوران شما در فضای عمومی و خیابان ها وجود دارد و مشتری پیش از ورود ابتدا آن را می بیند و تصمیم می گیرد که داخل بشود یا خیر، وردوی رستوان شما می باشد. از همین رو در بحث طراحی داخلی رستوران، طراحی ورودی شما از شکل و طرح در ورودی گرفته تا تابلو و سردر شما و…. باید طراحی ای خاص و خلاقانه داشته باشد تا مشتری از آن ها خوشش بیاید و به رستوران شما داخل شود.

دریافت مشاوره طراحی داخلی رستوران

برای طراحی داخلی رستوران به بهترین شکل و برای گرفتن مشاوره های کاملا تخصصی به شما پیشنهاد می گردد که حتما سری به سایت گروه معماری روکو آرک بزنید و از گروه مجرب و حرفه ای آن ها برای طراحی داخلی رستوران،‌ خانه و هر گونه محیط تجاری یا خانگی کمک بگیرید.

2 دیدگاه در “طراحی داخلی رستوران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *