طراحی داخلی

طراحی داخلی _ همواره در کشیدن نقشه، طراحی و ساخت، رسم پلان و قسمت های مختلف یک واحد مسکونی یا تجاری، طراحی داخلی آن بسیار حائر از اهمیت می باشد. زیرا طرح داخلی هر مکان است که باعث می شود، یک واحد تجاری یا مسکونی جذاب باشد. جذاب بودن طرح و نقشه داخلی هر واحد از زیبایی نما و طراحی بیرونی آن بسیار مهم تر است. به این دلیل که مردم و هرکسی که قصد ساخت، خرید، یا تغییر ظاهر یک واحد مسکونی یا تجاری را دارد، قرار است عمده زمان خود را در داخل واحد بگذراند و این موضوع که در چه شکل مکان با چه طراحی ای زندگی یا تجارت می کند در روحیه و تجارت او تاثیر گذار است.

خودتان در نظر بگیرید آن کجا جایی را داشته باشی که از نظر طراحی زبان زد باشد و زیبا،‌ آن کجا جایی را داشته باشید که بد نقشه باشد و طراحی جالبی نداشته باشد. اگر که قصد تغییر طرح داخلی یا ساخت خانه مسکوی یا واحد تجاری با طراحی خوب حرفه ای را دارید، اگر قصد خرید یک واحد تجاری یا مسکونی را دارید و یا حتی اگر که نه قصد ساخت، نه قصد خرید و نه قصد طراحی مجدد را دارید و صرفا به موضوع طراحی قسمت های داخلی منزل علاقه دارید، در ادامه مقاله هم همراه …… بمانید، زیرا قرار است جلو تر به بحث طرح داخلی و موضوعات حاشیه ای آن حسابی پرداخته شود. با گروه معماری روکو آرک همراه ما باشید.

مشاهده پروژه های گروه معماری روکوآرک

طراحی داخلی چیست؟

طراحی داخلی که در زبان انگیسی به آن Interior Design هم می گویند، پیشه و حرفه ای است که مربوط بر طراحی فضای داخلی واحد و سازه های تجاری و مسکونی می باشد. به زبان ساده و گویا طراحی قسمت داخلی، کاری است که با بهره گیری از تمام قسمت های ساختمان یا سازه مثل مصالح، رنگ، دکوراسیون، تاسیسات و.. دست به شکل دهی قمست های مختلف خانه می زند. به طور مثال طراحی قسمت داخلی این است که با بررسی شکل کلی ساختمان، فضای داخلی خانه را طراحی می کند،‌ به این شکل که این طرح داخلی است که مشخص می کند، حمام خانه کجا باشد، اتاق ها چند تا باشند یا کجا قرار بگیرند، فضای هال چند متر باشد و… .

طراحی داخلی

طراحی داخلی

برای زمان به جود آمدن حرفه طراحی قسمت های داخلی هم نمی توان تاریخ مشخص و دقیق را عنوان کرد، زیرا پس از این که انسان از غارنشینی و زندگی در جنگل به زندگانی شهری و متمدنانه روی آورد، همواره افراد برای خود خانه یا واحد تجاری می ساختند، که همه این واحد ها هم بسته به سلیقه افراد به شکل های مختلفی با نقشه های مختلفی طراحی می شدند که همان مصداق طراحی قسمت های داخلی است. به همین سبب نمی شود تاریخ و زمان دقیقی برای این که اولین بار طراحی قسمتهای داخلی کی به وجود آمد مشخص کرد، اما می شود گفت که تقریبا اولین زمان انجام آن، به اولین خانه ساخته شده توسط بشر بر می گردد.

طراح داخلی کیست؟

طراح داخلی کسی است که مسئولیت طراحی قسمتهای داخلی واحد مسکونی یا تجاری را دارد. طراح داخلی با توجه به علم و دانشی که دارد، اقدام به کشیدن نقشه و پلان های مختلف برای بهره گیری هر چه بهتر و هوشمندانه تر از فضای زندگی یا کار، می کند. در کشور ایالات متجده آمریکا و جامعه طراحان داخلی آمریکا که به آن ها ASID هم گفته می شود،‌طراح داخلی این گونه معرفی می شود))فرد متخصصی که کار طراحی و نظارت بر اجرای فضای داخلی یک واحد اعم از تجاری یا مسکونی را با کارایی و عملکرد بالا انجام میدهد و از طریق تحصیلات آکادمیک تخصص و دانش خود را کسب کرده است)). وظیفه اصلی طراح داخلی هم این می باشد که در ابتدا به خواسته های مشتری گوش داده و بنا بر آن ها و دانش و تجربه ای که دارد، دست به طراحی فضای داخلی مورد نظر افراد، و نظارت بر صحت پیاده شدن آن توسط کارکنان ساختمان، بزند.

انواع طراحی داخلی

انواع طراحی فضای داخلی یا همان انواع سبک های طراحی فضای داخلی، از دیگر مطالب قابل توجه در زمان اجرای طراحی فضای داخلی یا استخدام طراح داخلی میباشد، طراحی فضای داخلی هم درست به مانند تمامی چیز ها در این دنیا دارای انواع مختلفی است. انواعی که بسته به سلیقه افراد و طراح داخلی ای که استخدام می کنند، در محل کار یا زندگی آن ها به کار گرفته میشود. در زمان استخدام طراح داخلی حتما باید از نوع طراحی داخلی ای که قصد دارید آن را در محیط کاری یا زندگی خود اجرا کنید، با خبر باشید. برای آشنایی بیشتر شما با این انواع، یکسری از آن ها را در قسمت پایینی آورده ایم.

طراحی داخلی

طراحی داخلی

طراحی داخلی سبک اسکاندیناوی

سبک اسکاندیناوی که تحولی را در طراحی فضای خانه ها ایجاد کرد، از اوایل قرن 20 ام شکل گرفت و گسترش یافت. از این سبک اولین بار در کشور های اسکاندیناوی مثل دانمارک، نروژ، سوئد، فنلاند و ایسلند مورد استفاده قرار گرفت. در این سبک که از سبک های مدرن و جدید طراحی داخلی محسوب می گردد، از مواد طبیعی وغاری برای تزئینات استفاده میگردد.

طراحی داخلی سبک صنعتی

از متفات ترین سبک های طراحی فضای داخلی.‌سبک صنعتی می باشد، در سبک صنعتی به جای استفاده از ظرافت و پنهان کردن تاسسیات به کار رفته، داکت ها، ستون ها، اتصالات و لوله ها، از همگی آنها به صورت رو کار استفاده میشود و شکل و شمایلی صنعتی به فضا بخشیده میشود، از این سبک در فضای خانه ها، شرکت ها، کسب و کار ها، رستوران ها و… می شود استفاده کرد.

کسب اطلاعات بیشتر: نقش رنگ سفید در طراحی داخلی

طراحی داخلی

طراحی داخلی

طراحی داخلی سبک مدرن

سبک مدرن که از نامش پیداست از جدید ترین متد های طراحی فضای داخلی می باشد که مورد استفاده افراد و طراحان داخلی قرار می گیرد، در سبک طراحی فضای داخلی مدرن به جای استفاده از شلوغی ها و ویژگی های سبک های قدیمی طراحی فضای داخلی، همه چیز ساده، دم دست و در عین حال شیک در نظر گرفته می شود.

طراحی داخلی سبک مینیمالیسم

سبک مینیمالیسم که در قرن جدید به خصوص،‌بسیار طرفدار پیدا کرده است، سبکی ساده و بی آلایش است. در این سبک سعی شده است که واحد مسکونی یا تجاری، دور از زرق و برق های معمول باشد و همه چیز با حفظ جذابیت و زیبایی در ساده ترین حالت ممکن باشد.

طراحی داخلی سبک سنتی

از دیگر سبک هایی که جدیدا میان مردم محبوبیت پیدا کرده است سبک سنتی مثل سبک سنتی ایرانی می باشد. در طراحی فضای داخلی به سبک سنتی ایرانی، افراد و طراحان داخلی از عناصر، دکوراسیون و روش های طراحی ای استفاده می کنند که ریشته ایرانی دارد و فضایی کاملا و جذاب و ایرانی می سازند.

اصول طراحی داخلی

 طراحی فضای داخلی، فارغ از انواعی که دارد، اصولی هم دارد که باید در تمامی انواع و سبک های طراحی مورد نظر قرار بگیرد. رعایت اصول طراحی اولیه فضای داخلی از مهم ترین ویژگی ها و وظایف یک طراح داخلی می باشد. رعایت اصول طراحی فضای داخلی به شما کمک خواهد کرده که محل کار یا زندگی تان علاوه بر زیبایی و شکل قشنگی که پیدا میکند بر روی اصول طراحی شده باشد و استاندارد های جهانی را نیز رعایت کند. اصول طراحی داخلی 5 گانه هستند که در اینجا برخی از آن ها برای شما گردآوری شده اند.

طراحی داخلی

طراحی داخلی

انتخاب و ترکیب رنگ ها

یکی از مهم ترین اصول طراحی فضای داخلی، دقت در انتخاب و ترکیب رنگ های فضای داخلی با یکدیگر می باشد. با این که انتخاب رنگ ها وابستگی زیادی به سبکی که شما برای طراحی فضای داخلی تان انتخاب کرده اید دارد، اما اجباری در کار نیست و یک طراح داخلی با توجه به سلیقه و خواست شما می تواند از رنگ های مختلف استفاده کند که در کنار جذابیت، هارمونی و استناندارد های طراحی فضای داخلی را حفظ کرده و طبق اصول هم باشد. یکی از معروف ترین قوانین در اصل انتخاب و ترکیب رنگ ها، رعایت قوانین 60-30-10 می باشد که یعنی 60 درصد تمرکز اصلی باید بر روی رنگ اصلی باشد، 30 درصد بر روی رنگ ثانویه و 10 درصد هم رنگ سوم.

کسب اطلاعات بیشتر: نقش رنگ زرد در طراحی داخلی

ایجاد نقطه کانونی

از دیگر اصول مهم طراحی فضای داخلی که رعایت آن لازم و ضروری است، ایجاد نقطه کانونی می باشد. نقطه کانونی در تعریف ساده، عنصری است که شما در زمان ورود به یک مکان نگاه تان به آن جذب می شود. نقطه کانونی علاوه بر طراحی داخلی به دکوراسیون مورد استفاده نیز بستگی دارد، یکی از از وظایف یک طراح داخلی خوب این می باشد که متناسب با وضعیت و شرایط هر قسمت از محل کار یا خانه، نقاط کانونی ای را ایجاد کند.

توجه به روشنایی مکان

هر قسمت از محل کار یا منزل بسته به استفاده ای که قرار است از آن صورت بگیرد، نیازمند ٖآن است که روشنایی ای متناسب با کاربردش داشته باشد. روشنایی در بحث طراحی داخلی به سه نوع روشنایی عمومی که همان لوستر یا وسیله روشنایی ای که برای کل مکان در نظر گرفته می شود، می باشد، روشنایی های خاص که چراغ مطالعه یا چراغ زیر هود از انواع آن اند و روشنایی تاکید که برای تاکید بر روی وجود یک چیز مانند تابلو در منزل یا محل کار از آن استفاده میشود.

به کار بردن بافت های متنوع

برای این که محل کار یا زندگی ای با طراحی داخلی اصولی و جذاب داشته باشید، تنها نباید از یک بافت در منزل یا مجل کار خود استفاده کنید، وقتی که فردی طراحی خانه شما را انجام می دهد باید حتما به این موضوع توجه داشته باشد که صرفا فقط از یک بافت مثلا بافت صاف و براق استفاده نکند، بلکه باید سعی کند که از ترکیب بافت های مختلف در مکان مورد نظر شما استفاده کند و فضای متعادلی را ایجاد نماید.

پیاده سازی قانون اعداد فرد

قانون اعداد فرد از قوانین و اصول مرسوم در طراحی داخلی می باشد. در زمان طراحی فضای داخلی، شما باید این موضوع را در نظر داشته باشید که اشیا، دکوراسیون و عناصر تزئینی محل کار یا زندگی تان در گروه های فرد دسته بندی شوند. پیاده سازی قانون اعداد فرد به شما کمک می کند که فضایی متعادل داشته باشید و از لحاظ بصری فضا جذابیت خاصی داشته باشد.

کسب اطلاعات بیشتر: طراحی بوتیک زنانه

طراحی داخلی منزل

طراحی داخلی منزل اگر نگوییم پراستفاده ترین نوع طراحی فضای داخلی می باشد، از دو نوع پرطرفدار طراحی فضای داخلی می باشد که همواره مورد توجه افرادی بوده است که قصد ساخت خانه و یا تغییر شکل و شمایل کلی خانه خود را داشته اند. در تعریف ساده تعریف طراحی فضای داخلی منزل یعنی طراحی قسمت های مختلف خانه مثل آشپزخانه، اتاق خواب ها، محوطه پذیرایی، سرویس های بهداشتی و حمام و… . طراحی فضای داخلی در بحث منازل یعنی طراحی فضا های مذکور، طراحی دکوراسیون و استفاده از وسایل و دکوراسیون مناسب هر بخش، تا باعث جذابیت و زیبایی مضاعف هر قسمت بشود.

طراحی داخلی اتاق خواب

اتاق خواب از فضاهایی می باشد که ما بخش اعظمی از عمر خود را در آن جا می گذرانیم. با یک حساب سر انگشتی اگر تایم خواب را ۸ ساعت در نظر بگیریم و از آن جایی که هر شبانه روز هم 24 ساعت است، می شود گفت که ما انسان ها حداقل حدود یک سوم از عمر خود را در اتاق خواب ها می گذارنیم. به همین دلیل هم این که اتاق خواب ما چه طراحی داخلی ای دارد و این که از چه دکوراسیونی استفاده میکند، بسیار حائر اهمیت است. اگر که طراحی داخلی و دکوراسیون اتاق خواب جذاب باشد صد در صد در روحیه و حتی کیفیت خواب انسان تاثیر می گذارد و اگر هم که بر عکس، طراحی و دکوراسیون آن مناسب نباشد، باعث خراب شدن روحیه و بی کیفیت بودن خواب انسان می شود. از آن رو که اتاق خواب محیط آرامش است، یک طراح داخلی خوب از عناصر رنگی و دکوراسیونی استفاده می کند که افراد در اتاق خواب خود احساس آرامش و راحتی پیدا کنند. درست است که این بحث سلیقه ای است و در مورد تمامی افراد صدق نمی کند اما، به همین سبب گفته شده، از دکوراسیون پیچیده و رنگ های جیق معمولا در طراحی فضای داخلی اتاق خواب ها استفاده نمی شود.

طراحی داخلی

طراحی داخلی

طراحی داخلی پذیرایی

بدون شک اگر نتوان پذیرایی هر خانه را مهم ترین قسمت آن دانست، می توان آن را جزء دو قسمت مهم هر خانه دانست. همه ما انسان ها زمانی که در خانه هستیم اغلب اوقات را در قسمت پذیرایی خانه می گذرانیم. ما در پذیرایی خانه غذا می خوریم، برنامه های مورد علاقه مان را در تلوزیون می بینیم و با خانواد و افراد مورد علاقمان وقت می گذرانیم. به همین سبب این که طراحی فضای داخلی پذیرایی، جذاب و دوست داشتنی باشد بسیار مهم است و باید برای طراحی آن از طراح داخلی ای مجرب و حرفه ای کمک گرفت تا مهم ترین قسمت خانه را که بیشتر وقت خود را در آن می گذرانیم، طراحی ای مناسب و لذت بخش داشته باشد.

کسب اطلاعات بیشتر: اصول طراحی آشپزخانه

در طراحی داخلی پذیرایی خانه ها، طراحان داخلی سعی می کنند که از عناصر رنگی و دکوراسیونی استفاده کنند که علاوه بر آرامش بخش بودن و القا کردن حس راحتی به افراد، محیط شاد و بشاشی هم شکل بگیرد تا افراد خانه در جایی که بیشتر وقت خود را می گذرانند ترکیبی از حسی خوب، شاد و سر حال را تجربه کنند.

طراحی داخلی شرکت اداری

طراحی فضای داخلی شرکت های اداری نیز از دیگر فعالیت هایی است که یک طراح داخلی انجام می دهد. طراحی داخلی شرکت اداری نسبت به طراحی داخلی منازل یک مقدار پیچیده تر و حساس تر می باشد. زیرا در بحث طراحی شرکت اداری، علاوه بر این که سلیقه صاحب شرکت باید مد نظر قرار بگیرد، باید به عناصری مثل هیجان و جذابیت به همراه منظم و رسمی بودن نیز توجه شود تا طراحی آن بتواند با سلیقه هر کارفرما و کارمندی ارتباط برقرار کند. به طور کلی از مسائل و نکاتی که یک طراح خوب باید برای انجام طراحی شرکت های اداری آنها را مد نظر قرار دهد، می توان به مواردی مثل، طراحی با توجه به نیاز کارکنان و کارمندان، داشتن فضای استراحت کارکنان، داشتن رنگ بندی و دکوراسیون اداری با رنگ مناسب حیطه کاری شرکت، یکپارچه بودن دکوراسیون داخلی، توجه داشتن به سلیقه و خواسته های کارفرمایان، سبک معماری مناسب، سبک و رنگ بندی مناسب فضا و مبلمان اداری و… اشاره کرد.

کسب اطلاعات بیشتر: نمونه طراحی لابی هتل

طراحی داخلی مغازه

هنگام راه اندازی فروشگاه یا مغازه، از مهم ترین موضوعاتی که مد نظر صاحبان مسب و کار قرار می گیرد، طراحی داخلی مغازه شان است. یکی از ویژگی هایی که یک کسب و کار و فروشگاه باید داشت باشد،‌ طراحی جذاب است. داشتن طراحی جذاب علاوه بر این که به با پرستیژ تر دیده شدن کار و ایجاد حس و حال خوب در کارفرما و کارکنان مغازه کمک می کند، باعث می شود تا مراجعه کنندگان و افرادی که در حال گذر از مقابل مغازه هستند هم، آن را بپسندند و ترغیب به مراجعه، خرید، و یا استفاده کردن از محصولات و خدمات کسب و کار شما شوند. از نکات مهم در طراحی مغازه، طراحی جذاب و خاص ویترین، چیدمان اصولی و زیبا، در نظر داشتن مسیر حرکت مشتری و… می باشد.

بهترین شرکت طراحی داخلی

اگر که فکر هایتان را کردید و با انجام تحیقات و پرس و جو، مثل خواندن همین مقاله تصمیم گرفتید که خانه یا محل کسب و کارتان را به سبک حرفه ای تری طراحی کنید و طراحی داخلی آن را به یک شرکت مجرب بسپارید، پیشنهاد می شود که به سایت روکوآرک سری بزنید و با آن ها ارتباط برقرار کنید، تا کارهای طراحی منازل و کسب و کارتان را پیگیری کنند.