وبلاگ

نقش رنگ سفید در طراحی داخلی

نقش رنگ سفید در طراحی داخلی

تاثیری که رنگ در زندگی افراد دارد، برای مثال نقش رنگ سفید در طراحی داخلی و زندگی انسان، بسیار زیاد و فرا تر از حد تصور انسان است. این تاثیر  به این نحو است که رنگ ها را نمی توان از زندگی حذف کرد ، زیرا همه ی زندگی ما را انواع و اقسام رنگ های مختلف در بر گرفته است. به همین سبب به جهت آشنایی بیشتر و بهتر با هر یک از رنگ ها در زندگی و محیط معماری و…..بهتر است که به یکی از پر تکرار ترین رنگ های دنیای اطرافمان بپردازیم تا تاثیر و قدرت باور نکردنی رنگ ها در زندگی انسان ها را بهتر متوجه شویم. در ادامه مقاله همراه ما باشید تا بیشتر درباره نقش رنگ سفید در طراحی داخلی و در دنیای مان اطلاعات کسب کنیم. با مجموعه تخصصی معماری روکوآرک همراه باشید.

روانشناسی رنگ سفید

رنگ سفید نماد و یادآور خلوص، پاکی و آرامش است. رنگ سفید در بینندگان حسی از وارستگی و پاکی را ایجاد می کند، به همین علت هم است که در برخی ادیان، برخی برای انجام مراسمات و رسوم مهم لباس سفید به تن می کنند. نقش رنگ سفید در طراحی داخلی محیط های درمانی و بیمارستان ها هم به این شکل است که باعث می شود هم مراجعه کنندگان احساس پاکی و آرامش پیدا کنند و هم بهداشت به شکل بهتری رعایت شود. البته در استفاده از این رنگ نکته دیگری هم وجود دارد که آن این موضوع می باشد که اگر که از این رنگ در جای مناسب استفاده نشود، ممکن است حالتی غیر دوستانه ایجاد کند و حس سردی و سرما را به بیننده منتقل کند. در میان نقش رنگ ها در طراحی داخلی سفید جایگاه ویژه ای دارد.

نقش رنگ سفید در طراحی داخلی

نقش رنگ سفید در طراحی داخلی

در اکثریت منازل، نمی شود هیچ مکان یا فضایی را یافت که در آن از رنگ سفید استفاده نشده باشد، به خصوص با وجود این مطلب که در اکثریت فضا های داخلی واحد های مسکونی، اداری و تجاری، رنگی که قالب است، سفید می باشد. دلیل این موضوع هم این است که استفاده از رنگ سفید به علت ویژگی هایش، کمترین ریسک را دارد. بخاطر همین دلایلی هم که بیان شد، می شود متوجه شد که نقش رنگ سفید در طراحی داخلی از سایر رنگ ها بیشتر است و آن را را می توان محبوب ترین رنگ در بین تمامی رنگ ها نامید.

کاربرد های رنگ سفید

یکی از نکات درباره رنگ سفید که جالب است بدانید این است که در گذشته دور و در زمان ایران باستان، مردم به این موضوع اعتقاد داشتند که فرشتگان لباس سفید بر تن دارند، به همین علت لباس سفید را بسیار دوست می داشتند. از فرهنگ های مرتبط با رنگ سفد در کشور های مختلف هم میتوان به این ها اشاره کرد که در هند رنگ سفید، لباس عزا برای هندو ها است، در چین رنگ سفید به معنای مرگ است، در برزیل رنگ سفید به معنای شکوه و جلال است، در کشور های عربی استفاده از رنگ سفید برای بسته بندی مواد غذایی به نوعی ممنوع است، آمرکا هم رنگ سفید نشانه پاکی و خلوص است و در همین کشور خودمان ایران و سایر نقاط جهان هم رنگ سفید انتخاب اغلب عروس ها است.

کسب اطلاعات بیشتر: اصول طراحی اولیه

از دیگر کاربرد های رنگ سفید هم می توان به استفاده از رنگ سفید در مکان ها و مشاغلی مثل نانوایی، درمانگاه ها، دندانپزکشی، آشپزخانه ها، اماکن تاریخی، نانوایی ها، موزه ها، خشکشویی ها، امکانات و تجهیزات پزشکی، فروشگاه های وسایل و محصولات بهداشتی و… اشاره کرد.

طیف رنگی سفید در طراحی داخلی

چندین نوع رنگ سفید وجود دارد که برای در طراحی داخلی واحد های مسکونی، اداری و تجاری مورد استفاده قرار می گیرد و بهتر است که شما با آن ها آشنا باشید. اگر که کمی ببیشتر به محیط اطراف خود دقت کند حتما رنگ هایی مثل رنگ سفید ساده، رنگ سفید گچی، رنگ سفید استخوانی، رنگ سفید عاجی، رنگ سفید مرمری، رنگ سفید کاپوچینویی، رنگ سفید صدفی، رنگ فیلی ملایم، رنگ سفید –  یاسی، رنگ سفید- سبز، رنگ سفید – آبی، را خواهید دید.

نقش رنگ سفید در طراحی داخلی

نقش رنگ سفید در طراحی داخلی

نقش رنگ سفید در طراحی داخلی

افزون به عامه پسند بودن رنگ سفید که آن را پیش تر اعلام کردیم، رنگ های روشن به خصوص رنگ سفید در روشن کردن فضا ها و در بزرگ جلوه دادن آن ها تاثیر بسیار زیادی دارد، به همین علت هم در بحث معماری خانه ها برای طراحی و ساخت المان هایی مانند دیواره ها، سقف و حتی کف منازل از رنگ سفید استفاده می شود. همچنین تعدادی از افراد و معماران داخلی هم علاقه دارند که برای کف و حتی دیواره های سرویس های بهداشتی و آشپزخانه ها از رنگ سفید استفاده کنند. این علاقه هابه رنگ سفید هم، به این موضوع بر میگردد که  رنگ سفید به این سبب که نماد شفافیت و خالصی است، خاصیت و امکان نظافت و پاکیزگی سریع و راحت را فراهم میکند، به نحوی که با توجه به این که رنگ سفید به سرعت آلودگی و کثیفی را نشان می دهد، با همان سرعت هم شما با مشاهده آن ها می توانید دست به کار شوید و از بین ببریدشان.

اگر بخواهیم به طور گسترده تر درباره نقش رنگ سفید در طراحی داخلی صحبت کنیم و آن را بسط دهیم، می توانیم به استفاده شدن از آن در طراحی مراکز بهداشتی و درمانی اشاره کنیم. رنگ سفید در فضا های داخلی مراکز بهداشتی و درمانی مثل بیمارستان ها کاربرد گسترده ای دارد به طرزی که اغلب رنگ سرامیک ها، سقف ها و دیوار های این مراکز به رنگ سفید می باشد. دلیل این موضوع هم تنها این بحث می باشد که رنگ سفید به سرعت کثیفی و آلودگی را نشان می دهد و به همان سرعت هم می شود برای استریل کردن و رفع آلودگی مکان اقدام کرد.

آخرین سخنان

نقش رنگ سفید در طراحی داخلی

نقش رنگ سفید در طراحی داخلی

ما در این مقاله سعی کردیم تا با بیان مطالبی مثل روانشناسی رنگ سفید، کاربرد های رنگ سفید و نقش رنگ سفید در طراحی داخلی اطلاعات شما را درباره موضوع معماری و طراحی داخلی ساختمان ها افزایش دهیم. این کار هم با این هدف بود که اگر فردا روزی شما تصمیم به خرید یا ساخت خانه ای گرفتید بدانید که از رنگ سفید باید به چه شکلی و برای چه قسمت هایی از خانه استفاده کنید و همچنین تاثیر استفاده از آن در منزل شخصی تان به چه شکلی خواهد بود. به طور کلی اما پیشنهاد ما به شما این است که اگر که روزی تصمیم به طراحی مجدد فضای داخلی منزل تان گرفتید و یا قصد ساخت خانه ای را داشتید، در بحث معماری و طراحی داخلی اش روی ما حساب کنید.

2 دیدگاه در “نقش رنگ سفید در طراحی داخلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *