وبلاگ

نقش رنگ زرد در طراحی داخلی

نقش رنگ زرد در طراحی داخلی

اگر زرد رنگ محبوبتان است بیایید در مورد نقش رنگ زرد در طراحی داخلی به بحث و بررسی بپردازیم. یکی از مهم ترین موضوعات در دکور کردن هر خانه ای شناخت رنگ های اصلی و مکمل آن می باشد. حتما شما نیز می دانید که استفاده از تنها یک رنگ فضای خانه را به شدت افسرده می کند و زیبایی خاصی نیز ندارد. به همین دلیل بهترین راه این است که از رنگ های مکمل استفاده کنیم. اما انتخاب هر رنگی نیز نمی تواند فضای شما را زیبا جلوه دهد. یکی از رنگ هایی که بسیار مورد توجه می باشد زرد است. نقش رنگ زرد در طراحی داخلی و معماری یک نقش پررنگ است که می توان در بسیاری از بخش های منزل از آن استفاده کرد و در عین حال نمی توان در برخی از بخش ها آن را به کار برد چرا که از نظر طراحی داخلی ممنوع می باشد. در این مقاله می خواهیم با شما در مورد نقش رنگ زرد در طراحی داخلی به بحث و بررسی بپردازیم. با گروه معماری rocoarc همراه باشید.

نقش رنگ زرد در طراحی داخلی

نقش رنگ زرد در طراحی داخلی

نقش رنگ زرد در طراحی داخلی

یکی از عمده ترین دلایل زیبایی رنگ زرد این است که با خورشید و تابستان و کودکی در ارتباط است. این رنگ روزتان را می سازد و می توان با استفاده از آن در مکان های مختلفی ترکیب رنگ هایی خاص و بی نظیر ایجاد کرد. هر رنگی به تنهایی تاثیری خاص بر روی عناصر اطراف خود دارد. زرد رنگ شادمانی است و شادی را به فضا منتقل می کند و در نتیجه فضای زندگی شما شادتر و پذیراتر می گردد. به همین دلیل است که برای بسیاری از ورودی های ساختمان ها از رنگ زرد استفاده می شود. رنگ آمیزی دیوار به رنگ زرد و یا استفاده از آن به عنوان رنگی پر نقش می تواند فضایی گرم و دلپذیر را رقم بزند.

نقش رنگ زرد در طراحی داخلی تنها برای ورودی خانه نمی باشد و در فضاهای دیگر نیز می توان ز تاثیر این رنگ بهره برد. مثلا در سالن ها و یا حتی فضاهایی که بسته هستند و دارای نور کافی نمی باشند می توانید از رنگ زرد استفاده کنید. و یا در تزئین راهروها، حمام و یا اتاق های کوچک نیز از این رنگ می توان استفاده کرد که فضا را روشن تر نمایش دهد. ایده دیگر استفاده از رنگ زرد در جایی است که صبحانه میل می کنید و صبح خود را در آن جا آغاز می کنید. بدین ترتیب روزتان را با یک حس آفتابی می توانید شروع کنید.

کسب اطلاعات بیشتر: نقش رنگ سفید در طراحی داخلی

زرد رنگ روشن و زنده ای می باشد و نقش رنگ زرد در طراحی داخلی نمی توان چشم پوشی کرد. به عبارت دیگر اگر می خواهید عناصر مهم فضای اتاق خود را برجسته کنید می توانید از رنگ زرد استفاده کنید. برای مثال در میان مبل ها یک مبل زرد می تواند در اتاق نشیمن فوق العاده به نظر برسد. همچنین برای اتاق خواب هم می توانید از رنگ زرد و خاکستری استفاده کنید تا تعادل برقرار شود.

نقش رنگ زرد در طراحی داخلی

نقش رنگ زرد در طراحی داخلی

استفاده از ترکیبات رنگ زرد در طراحی داخلی

  • زرد به عنوان رنگ مسلط وقتی زیبا به نظر می رسد که دکوراسیون تان ساده و خنثی باشد. در اتاق خواب از رنگ زرد در حد متوسط و ملایم استفاده کنید تا احساس آرامش حفظ شود.
  • یک ایده جالب ترکیب رنگ ها از یک خانواده یا تناژهای متفاوت از یک رنگ است. سایه های تیره تر رنگ زرد، گرمتر از ساده های روشن بنظر می رسند.
  • رنگ های سرد و گرم را برای ایجاد هماهنگی و تناسب با هم جفت کنید. انتخاب ترکیب درست رنگ زرد در دکوراسیون داخلی، در صورتی که به دنبال هماهنگی در محیط هستید بسیار مهم است.
  • از رنگ زرد به عنوان رنگ ثانویه استفاده کنید تا دکوراسیون کسل کننده را تبدیل به یک طراحی جذاب کند. اگر از سایه روشن خاکستری استفاده می کنید آنرا با سایه روشن زرد ست کنید.

رنگ زرد با چه رنگ هایی می تواند ترکیب شود؟

یکی از قدیمی ترین ترکیب هایی که همگی آن را حتما دیده اید ترکیب رنگ زرد و آبی می باشد که بسیار چشم نواز و ستودی است و از این ترکیب می توان در ترئین فضای داخلی استفاده کرد.

زرد و قرمز نیز اگر درست به کار برده شود می تواند خالق یک اثر هنری باشد. اتاق خواب فضای پرشور خانه است و باید درخشان باشد و در عین حال آرامش را نیز حفظ کند. به همین دلیل نقش رنگ زرد در طراحی داخلی اتاق خواب گزینه خوبی است. اما اگر می خواهید همه چیز متفاوت به نظر برسد می توانید از وسایل قرمز نیز استفاده کنید.

یکی از پرطرفدارترین ترکیبات رنگی زرد و خاکستری می باشد که در طراحی دکوراسیون های مدرن مورد استفاده قرار می گیرد. برای داشتن یک فضای آرام در عین حال با روح از ترکیب زرد کمرنگ و خاکستری استفاده کنید.

از دیگر جفت های رنگ زرد، سبز می باشد که با ترکیب آن ها می توان فضایی بسیار شاد و پرانرژی ایجاد کرد. این ترکیب عموما در اتاق خواب بچه ها و یا آشپزخانه ای زرد با وسایل سبز به کار برده می شود.

زرد می تواند در توناژهای رنگی مختلفی به کار برده شود. این رنگ می تواند ملایم، پررنگ و یا کمرنگ باشد. اگر می خواهید از رنگ زرد در دیوارهای اتاق نشیمن استفاده کنید از رنگ های تیره آن استفاده کنید. چنین فامی از رنگ زرد به راحتی می تواند با قهوه ای، قرمز آجری و یا کرم ترکیب شود.

نقش رنگ زرد در طراحی داخلی

نقش رنگ زرد در طراحی داخلی

ترکیب زرد و سفید در دکوراسیون داخلی

بسیاری از افراد در اتاق نشیمن خود از رنگ زرد و سفید استفاده می کنند. در واقع هنگامی که زرد و سفید را با یکدیگر ترکیب می کنید زیاد دکوراسیون شما به چشم نمی آید. در واقع با این کار اهمیت رنگ زرد را کم می کنید. رنگ زرد برای خودنمایی و نمایش و نقش رنگ زرد در طراحی داخلی نیاز به رنگ های تیره تری دارد. البته می توان از ترکیب این دو رنگ برای درخشان کردن بخشی از دکور استفاده کرد.

اتاق هایی که در آنها رنگ سفید یا زرد رنگ اصلی است همیشه به نظر درخشان، تمیز و کلاسیک می آیند. می توانید از این دو رنگ برای بزرگتر نشان دادن فضا استفاده کنید.
در چنین محیطی مبلمان چوبی با رنگ های بلوطی و شاه بلط همراه با وسایل تزئینی شرابی رنگ زیبایی خاصی به محیط می بخشد. در محیط های کلاسیک بیشتر زرد با سفید ترکیب می شود. این ترکیب را می توان در ادارات، سالن غذاخوری و اتاق نشیمن دید.

کسب اطلاعات بیشتر: نقش رنگ سیاه در طراحی داخلی

ترکیب رنگ زرد با رنگ های تیره

برجستگی اصلی رنگ زرد زمانی مشخص مس شود که در کنار رنگ های تیره قرار داده شود. به عنوان مثال زمانی که رنگ زرد در کنار رنگ سیاه قرار می گیرد زودتر از سایر رنگ ها دیده می شود. این یعنی این که می توانید آن را با دیگر رنگ های متمایز دیگر هماهنگ کنید. شفافیت رنگ زرد وقتی که با رنگ تیره تری مانند قهوه ای ترکیب شود چندین برابر خواهد شد.

در صورتی که می خواهید سالن غذاخوری تان درخشان و زیبا بنظر آید از رنگ زرد به عنوان رنگ ثانویه یا حتی ابتدایی استفاده کنید. انواع رنگ زرد در ترکیب با رنگ شکلاتی زیبا بنظر می رسند. این ترکیب تضاد و گرما را منتقل می کند بنابراین گزینه مناسبی برای اتاق های تاریک است که در شمال خانه قرار دارند.

همانطور که دیدید زرد در انواع مختلف می تواند با رنگ های دیگر ترکیب شود. فقط این قانون را بخاطر داشته باشید که همه چیز محدودیت دارید و در صورت افراط در استفاده از این رنگ ها ممکن است نتیجه چندان خوشایند نباشد.

رنگ زرد در دکوراسیون آشپزخانه

نقش رنگ زرد در طراحی داخلی

نقش رنگ زرد در طراحی داخلی

از دیگر موارد نقش رنگ زرد در طراحی داخلی می توان به زرد در آشپزخانه اشاره داشت. با استفاده از این رنگ می توان فضایی پرانرژی و سرزنده ایجاد کرد. چیزهای زیادی می توانند در آشپزخانه زرد باشند. مثلا یخچال را می توانید زرد انتخاب کنید. بسیار مهم است که سایه روشن مناسبی از رنگ زرد را برای فضای داخلی استفاده کنید. بعضی ترکیب ها بسیار روشن هستند در حالیکه بعضی کم رنگ تر و حتی مات هستند. همه ی اینها بستگی به محیطی دارد که می خواهید در یک فضا ایجاد کنید.
زرد روشن برای فضاهایی مانند آشپزخانه، حمام یا حتی اتاقنشیمن حس سرزندگی را پدید می آورد اما برای اتاق خواب یا دفتر کار باعث حواس پرتی و عدم تمرکز می شود. دوش ها به ندرت جذابیت خاصی دارند و رنگ زرد به راحتی می تواند انرژی را وارد حمام کند هم رنگ و هم بافت آن اهمیت دارند. برای مثال صندلی بسیار نرم و راحت به نظر می آید.

تا بدینجا در مورد نقش رنگ زرد در طراحی داخلی به بحث و بررسی پرداختیم و حضور این رنگ را در بخش های مختلف خانه بررسی کردیم. شما عزیزان می توانید برای مشاهده دیگر رنگ ها به مجموعه rocoarc مراجعه کنید و دیگر مقالات این مجموعه را نیز مشاهده کنید.

2 دیدگاه در “نقش رنگ زرد در طراحی داخلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *