وبلاگ

نقش رنگ آبی در طراحی داخلی

نقش رنگ آبی در طراحی داخلی

نقش رنگ آبی در طراحی داخلی، موضوعی است که امروز قصد داریم به آن بپردازیم. در بحث طراحی داخلی واحد های مسکونی یا تجاری توجه به رنگ ها نقش بسیار زیادی دارد. زیرا هر رنگ حس، و حالت خاصی را در انسان ایحاد می کند. یکی از این رنگ ها که کاربرد زیادی هم در بحث طراحی داخلی دارد رنگ آبی است. آبی از رنگ های اصلی می باشد که استفاده از طیف رنگی آن در منازل ایران و چهان بسیار متداول است. اگر که به دنبال طراحی خانه خود با بهترین رنگ ها هستید و یا اگر که به طراحی داخلی علاقه دارید، مقاله امروز را از دست ندهید. در مقاله امروز قرار است به طور گسترده ای به مباحث طراحی داخلی مثل نقش رنگ آبی در طراحی داخلی پرداخته شود. با گروه معماری روکو آرک همراه باشید.

طراحی داخلی چیست؟

نقش رنگ آبی در طراحی داخلی

نقش رنگ آبی در طراحی داخلی

پیش از پرداختن به بحث نقش رنگ آبی در طراحی داخلی، بد نیست که چیستی طراحی داخلی را کمی با هم مرور کنیم. طراحی داخلی يا (Interior design)، هنر یا پروسه طراحی فضاهای داخلی است که اغلب فضاهای داخلی یک اتاق یا ساختمان را شامل می‌شود، طراحی داخلی ساختمان مختص به خانه های بزرگ اشرافی نیست بلکه به تمامی اقشار جامعه با هر نوع درآمدی تعلق دارد. طراحی داخلی، هنر و علم درک رفتار افراد است تا به خلق فضاهای کاربردی داخل یک ساختمان منجر شود.

درست است که شما فرد با سلیقه ای هستید اما طراحان داخلی، تخصص و استعداد ویژهای برای به اجرا در آوردن سلیقه و نظر شما به بهترین نحو دارند. شما با مراجعه به طراحان داخلی و دکوراتورها می توانید از هزینه های اضافی و اشتباهات فاجعه بار جلوگیری کنید و از زیبایی دکوراسیون منزل تان مطمئن باشید.

کسب اطلاعات بیشتر: نقش رنگ زرد در طراحی داخلی

به گفته کارشناسان مختلف هدف اصلی طراحی داخلی بهینه سازی فضا در کنار زیبایی است که با رعایت کردن اصول، بایدها و نبایدها فضایی مملو از آراستگی و راحتی را به ارمغان می آورد. طراحی داخلی، فرآیند طراحی کامل نمای داخلی یک فضا، با در نظر داشتن مواردی مثل طراحی کف، پنجره‌ها، درها، دیوارها، نورپردازی، اثاثیه و دیگر بخش‌هاست. هدف از هنر طراحی داخلی، عموما فراهم کردن محیطی راحت و از منظر زیبایی‌شناسی دلپذیر است که خواسته‌ها و انتظارات صاحب آن را برآورده می‌کند. در واقع طراحی داخلی ترکیبی از هنر و مهندسی است.

طراح داخلی کیست؟

نقش رنگ آبی در طراحی داخلی

نقش رنگ آبی در طراحی داخلی

در راستای آماده سازی ذهن شما عزیزان برای بیان نقش رنگ آبی در طراحی داخلی، به خود مبحث طراحی داخلی پرداخته شد، حال نوبتی هم که باشد نوبت آن است که این که طراح داخلی کیست و جه وظایفی دارد را با هم مرور کنیم. او شخصی است که الزامات موجود در فضا را تعیین می کند و طراحی داخلی را انجام می دهد، که باعث می شود شیک و همزمان مفید باشد. طراح داخلی با در نظر گرفتن خواسته های مردم و همچنین اطمینان از هماهنگی عناصر تزئینی مانند مبلمان و لوازم جانبی، روشنایی و ترکیب رنگ ها را بررسی می کند. طراحان داخلی با طراحی های خاص فضای داخلی را هم کاربردی، هم ایمن و هم زیبا می کنند. به طور خلاصه، طراحان داخلی با در نظر گرفتن خواسته های مردم، فضای داخلی ساختمان ها را طراحی می کنند. به این ترتیب ، فضا از نظر زیبایی شناختی و همچنین عملکرد مرتب و زیبا می شود.

روانشناسی رنگ آبی و تاثیر آن بر انسان

آبی مانند دیگر رنگ‌ها دارای خواص بسیاری برای انسان است بنابراین درباره نحوه استفاده از آن و نقش رنگ آبی در طراحی داخلی منزل باید اطلاع رسانی شود. رنگ آبی مسکن بسیار قوی محسوب می‌شود. همچنین این رنگ برای کسانی که فشار خون بالا دارند و مضطرب هستند سودمند است. گفته می‌شود سرماخوردگی، سرطان‌ها، بیماری‌های اعصاب، روماتیسم، گرفتگی رگ‌های بدن و ناراحتی‌های پوستی از جمله مواردی است که با رنگ آبی بهبود می‌یابد. این رنگ در درمان یبوست و بیماری‌های گوارشی و همچنین انواع تب‌ها بسیار مفید است.

کسب اطلاعات بیشتر: نقش رنگ سیاه در طراحی داخلی

رنگ آبی نماد صلح و پاکی است. این رنگ آرامش عجیبی در عین پویایی به انسان منتقل می‌کند. علاوه بر آن در سازمان ملل متحد از این رنگ به عنوان نمادی از صلح استفاده شده است. رنگ آبی عزت نفس فرد را افزایش می‌دهد و موجب آرامش انسان می‌شود و خستگی را از تن می زداید. همچنین در طراحی ظروف مواد شوینده از این رنگ به بیان پاکی استفاده شده است. علاوه بر آن از این رنگ به دلیل سردی و عظمت در استخرها نیز استفاده می‌کنند. نور آبی پشه‌ها را به خود نزدیک می‌کند بنابراین از دستگاه‌هایی دارای نور آبی برای از بین بردن آنها در محل زندگی استفاده می‌شود. در اتاق عمل، جواهرات، سالن‌های بدنسازی و چشم زخم از این رنگ می‌توان بهره برد.

افرادی که به رنگ آبی علاقه مند هستند، معمولاً عاشق صلح، فعال، پویا، دوستدار آب و طبیعت و با آرامش هستند. این افراد علاقه مند به ماجراهای احساسی، عاطفی و عاشقانه در زندگی خود هستند و با دیگران روابط خیلی خوبی دارند. شخصیت‌های آبی مایل هستند که به دیگران کمک کنند و دایره دوستی وسیعی برای خود تشکیل دهند. این افراد بسیار صادق، قابل اعتماد، وفادار، مسئولیت پذیر و احساسی به نظر می‌آیند.

نقش رنگ آبی در طراحی داخلی

نقش رنگ آبی در طراحی داخلی

نقش رنگ آبی در طراحی داخلی

رسیدیم به ایستگاه پایانی و موضوع اصلی، یعنی نقش رنگ آبی در طراحی داخلی، در طول مقاله حسابی به مباحثی مثل طراحی داخلی چیست؟ طراح داخلی کیست؟، روانشناسی رنگ آبی و تاثیر آن بر انسان پرداخته شد، اما حال نوبتی هم که باشد نوبت نقش رنگ آبی در طراحی داخلی است. از نقش رنگ آبی در طراحی داخلی می شود گفت که به علت ویژگی هایی که دارد تقریبا می توان از آن در تمامی قسمت های منزل یا محل کار استفاده کرد. برای مثال استفاده از رنگ آبی در پذیرایی باعث خنک شدن فضای پذیرایی و بزرگ تر دیده شدن آن می شود، نقش رنگ آبی در طراحی داخلی اتاق خواب این گونه است که در طولانی مدت باعث خستگی نمیشود و باعث انتقال احساس آرامش و راحتی میشود، اصول طراحی اولیه.

رنگ آبی برای آشپزخانه به خاطر ماهیت گرمایی اي که باید داشته باشه، احتمالا رنگ مناسبی نباشد اما استفاده از آن برای کابینت ها مخصوصا استفاده از طیف رنگي آبی فیروز‌ه‌ای برای کابینت‌ آشپزخانه علاوه بر زیبایی باعث خاص بودن هم می شود. نقش رنگ آبی در محیط های کاری هم به این شکل می باشد که به دلیل آرامش بخشی، تسکین دهندگی و ریلکس کننده بودن، پزشکان سعی می کنند در مطب خود از این رنگ بیشتر استفاده کنند. همچنین رنگ آبی برای قسمتهای پذیرش، دفاتر اداری، سازمان ها و محیط های کاری مناسب است، زیرا محیطی اداری و متعادل ایجاد می کند .

1 دیدگاه در “نقش رنگ آبی در طراحی داخلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *