وبلاگ

طراحی پارک کاروان

طراحی پارک کاروان

با طراحی پارک کاروان در خدمت شما هستیم. پارک ها می توانند در فضاهای شهری، بین شهری و یا حتی روستایی وجود داشته باشند. هدف از طراحی پارک می تواند متفاوت باشد. یکی از این موارد پارک کاروان است که اگر نگاهی به تاریخ ایران در دوره های صفویه داشته باشید حتما با پارک های کاروان روبرو می شوید. طراحی فضاهای باز و محوطه سازی مثل پارک ها، پارک های کاروان، محوطه سازی ویلا، محوطه سازی مجتمع ها و… مراحل کلی همانند یکدیگر دارند فقط تفاوت هایی جزیی در طراحی آن ها دیده می شود. در  این مقاله گام به گام مراحل طراحی پارک کاروان را با شما در میان می گذاریم. شما عزیزان جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا دریافت مشاوره می توانید با مجموعه rocoarc از طریق واتس اپ در تماس باشید.

مراحل طراحی فضای باز 

در حالت کلی می توان گفت طراحی پارک کاروان و فضای باز به 3 مرحله کلی تقسیم می شود: تعیین شغل و خدمات و انالیز زمین و محیط، طراحی و آماده سازی پروژه، آنالیز مالیات و هزینه های تقریبی. شما با آموزش کامل این سه مرحله که هر مرحله خود به چند بخش جدا هم تقسیم میشود می توانید صفر تا صد یه یک پروژه را انجام بدهید. با روکوارک همراه باشید.

تعیین شغل، خدمات و آنالیز محیط

تعیین ماهیت کاری، اولین مرحله از فرآیند طراحی محیطی است و یکی از مهم ترین قدم ها می باشد. در این بخش از طراحی پارک کاروان می بایست تصاویر و استفاده مورد نظر از محیط تعریف گردد. برای دستیابی به این نتیجه، مراحل خدماتی که باید انجام شوند باید به وضوح تعریف شوند و یک گردش کار واضح برای فرآیندهای طراحی و اجرای پروژه ارائه خواهد شد؛ تنها در این صورت است که یک تجارت روان و موفق ظاهر می شود.

کسب اطلاعات بیشتر: طراحی لابی هتل

آنالیز محیط

قبل از هر چیز باید نقطه شروع خود را مشخص کنیم بعد از تعیین هدف خود فاکتور های مربوط به محیط مشخص می شود. اساسی ترین مرحله در طراحی پارک کاروان آنالیز درست و دقیق محیط است زیرا اشتباه در این مرحله تاثیر بسزایی در عملکرد پروژه دارد برای مثال اگر آنالیز شما در مورد زیر ساخت فاضلاب زمین اشتباه باشد و در مسیر آن درخت کاری کنید باعث اشتباه بزرگی شده اید. در این مرحله برای ایجاد سایه از الاچیق و یا از یک درخت بزرگ، برای تفکیک محیط ها از نرده ها و از بوته های جدا کننده استفاده می کنیم.

طراحی پارک کاروان

طراحی پارک کاروان

شاخصه های آنالیز محیط به دو قسمت فاکتور های طبیعی مثل اب، فیزیوگرافی، بافت گیاهی، اقلیم و فاکتور های انسانی مثل موقعیت مکانی، فرهنگ، زیر ساخت، راه ها، و سازه های اطراف تقسیم می گردد. این فاکتور ها سه هدف اصلی دارند که عبارت است از:

  • فعالیت ها و نیاز های انسانی مثل خرید، اشتغال، اموزش و …
  • زیبایی، طبیعت، آرامش و تفریح
  • نیاز های فیزیکی و بیولوژیک محیط اطراف

در این مرحله از طراحی پارک کاروان می بایست به برخی سوالات پاسخ داده شود. این سوالات به شرح زیر می باشد.

  • پتانسیل محیط؛ بیشترین بهروری از محیط را چطور میتوان به دست اورد؟
  • منابع موجود در محیط چیست؟
  • مشکلات محیط، به چه چیزهایی باید دقت کرد؟ چه چیزهایی باید بازسازی ویا حذف شود؟
  • کاربرد محیط، کدام خصوصیات قابل توجه و با ارزش است؟
  • خطرات احتمالی موجود در محیط چیست؟
طراحی پارک کاروان

طراحی پارک کاروان

برای داشتن یک مود بورد آنالیز محیط داده های زیر لازم است:

1.حریم سازی: برای جلوگیری از مداخله به محیط های اطراف باید حریم زمین خود را مشخص کنیم.

طراحی پارک کاروان

طراحی پارک کاروان

2.خصوصیات خانه: ابعاد و اندازه خانه، ورودی و خروجی خانه، ابعاد پنجره، خصوصیات معماری خانه، خصوصیات نما، رنگ و بافت و… باید موقیت ساختمان به گونه ای باشد که بیشترین استفاده از نور خورشید برای باغچه ایجاد شود. طراحی باغچه باید با معماری خانه هماهنگی داشته باشد و نقاط ضعف و قوت ضاهری خانه باید مشخص شود. با استفاده از این داده ها نقاط قوت خانه، نقاط ضعف خانه را پوشش دهد. پارک کاروان.

کسب اطلاعات بیشتر: اصول طراحی بوتیک زنانه و مردانه

3.جهت یابی: ابتدا باید جهت شمال مشخص شود قسمت های افتابی و سایه دار منطقه مشخص شود، نقاط سرد و گرمه منطقه و جهت باد تعیین شود.

طراحی پارک کاروان

طراحی پارک کاروان

4.زیرساخت: آب، گاز، برق، کانال های فاضلاب و لوله کشی آب باید مشخص شود عمق و وسعت این زیر ساخت ها باید مشخص شود.

5.ویژگی های خاک: ابتدا خاک باید بررسی شود و در صورت لزوم خواص خاک و مقدار اسید با انجام تجزیه و تحلیل خاک انجام شود و اقدامات احتیاطی لازم برای مناطق مشکل دار خاک باید انجام شود.

6.وضیعت شیب: مشخصات شیب زمین با رسم منحنی ها تعیین می شود و نواحی و قله ها مشخص می شود جهت شیب و مشخصات جریان اب سطحی تعیین می شود. تجزیه و تحلیل منطقه انجام می شود.

طراحی پارک کاروان

طراحی پارک کاروان

7.زهکشی: باید مشخص شود که آب در کجا و چگونه تخلیه می شود خواص خاک از این نظر اهمیت پیدا میکند. خاک رس اب را از سطح تخلیه میکند ولی خاک شنی آب را  به داخل زمین نفوذ میدهد.

8.گیاهان موجود: اگر قرار است نمایه فعلی منطقه تغییر شکل دهد باید تمام گیاهانی که مایل به ماندن در منطقه هستند از نظر عرض ارتفاع و ساختار تاج علامت گذاری شوند.

9.نماها: یکی از مهم ترین داده هایی که از مشاهدات میدانی در طراحی پارک کاروان خود به دست می آوریم، ظواهر میدانی است. تصاویر زیبا و زشت، تصاویر پانوراما، منظره ها، نقاط دیدنی و غیره… تشخیص داده می شود. در مراحل بعدی برنامه ریزی و طراحی، تصاویر زیبا باز می ماند و تصاویر زشت نمایش داده می شود.

طراحی پارک کاروان

طراحی پارک کاروان

10.محیط زیست: ماندن در محدوده های حوزه در مطالعات تحلیلی درست نیست. عوامل محیطی نیز بر کار برنامه ریزی و طراحی ما تأثیر می گذارد. کیفیت بصری همسایگان، ساختمان های اطراف چیست؟ آیا عناصر معماری-منظره قابل توجهی در محوطه اطراف وجود دارد؟ رابطه زمین و خیابان و ترافیک چیست؟ سوالاتی مانند پاسخ جستجو می شود.

طراحی پارک کاروان

طراحی پارک کاروان

آماده سازی پروژه طراحی پارک کاروان

آماده سازی پروژه در طراحی پارک نیز به صورت گام به گام انجام میشود و مراحل آن عبارتند از:

پلان لکه گذاری: مرحله اول اماده سازی پروژه پارک لکه گذاری در پلان است. به این پلان ، پلان دیاگرام پارک هم گفته می شود. در این پلان مکان های مورد نیاز را صورت حدودی در جای خود میگذاریم چگونگی ارتباط ان مکان ها به یکدیگر نشان داده می شود. در این پلان اندازه گذاری نمی کنیم ولی تا حد امکان سعی می کنیم مکان ها و راه ها را متناسب با هم دیگر بکشیم.

پلان وضعیت یا اولیه

در این مرحله از طراحی پارک کاروان ایده های تعیین شده از طریق پلان لکه گذاری بصورت کامل و قابل اجرا تبدیل می شود. در پلان اولیه، عناصر سازه‌ای مانند ساختمان‌ها، دیوارها، پله‌ها، جاده‌ها، شکل‌ها و اندازه‌های آن‌ها، گیاهان موجود برای حفاظت، مکان و اندازه گیاهان مورد استفاده بدون وارد شدن به جزئیات ترسیم می‌شوند. اینکه کدام گیاه در پروژه ها مورد استفاده قرار می گیرد، نوع کفپوش، مدل، جزئیات حاشیه و بسیاری از عناصر دیگر در این پلان دیده نمی شود.

طراحی پارک کاروان

طراحی پارک کاروان

پلان نهایی

پلان نهایی، نسخه نهایی پروژه اولیه است که در نتیجه بحث ها و پیشنهادات توسعه یافته و به بلوغ رسیده است. داده هایی که نمی توانند به اندازه کافی ارزیابی شوند یا در طرح در پروژه های اولیه منعکس شوند، در مرحله نهایی پروژه ارزیابی می شوند. پروژه‌های نهایی مطابق با پروژه‌های اولیه مصوب تهیه می‌شوند و حاوی اطلاعات تفصیلی در مورد طراحی و اجرای پروژه‌های قابل اجرا می‌باشند.

طراحی پارک کاروان

طراحی پارک کاروان

پلان دیتیل

در مرحله حاضر کردن پروژه در طراحی پارک کاروان، پلان دیتیل یا جزییات قرار دارد که تخصصی ترین مرحله است . در خصوص انواع مصالح سازه ای – گیاهی و آرماتورها،  پروژه هایی که در آن اطلاعات مربوط به ساخت و ساز، کاربرد و ساخت گنجانده شده و در مقیاس های مناسب ترسیم می شوند، پلان های های جزئیات نامیده می شوند. اطلاعاتی که پلان جزییات در طراحی محیط و پارک به ما میدهد عبارت است از:

1. ویژگی های ساخت

2. ساخت و جزئیات سیستم

3. ویژگی های مواد مورد استفاده (رنگ، ​​بافت، لایه ها و ابعاد و غیره)

4. سطوح

5. جزئیات پلان، بخش و ظاهر طرح ها

6. توضیحات.

طراحی پارک کاروان

طراحی پارک کاروان

آماده سازی زمین

برای آماده سازی زمین خود برای طراحی پارک کاروان محیط باید مرز های زمین خود را مشخص کنیم. برای اندازه گیری و مشخص کردن مرز های زمین از تجهیزات زیر استفاده میکنیم و نسبت به ابعاد متغیر است:

مترهای نواری، متر لیزری، نیوو(تراز یاب )، دوربین تئودولیت، توتال استیشن و جی پی س. و برای درک بهتر موقیعیت جغرافیایی آن از عکس های هوایی، تصویر های پهباد و تصویر های ماهواره ای استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *