وبلاگ

طراحی محوطه

طراحی محوطه

طراحی محوطه در هر محیطی می تواند معیار زیبایی بنا باشد. همام طور که شما هم می دانید همه ی افراد همواره در طول روز با محیط های مختلفی سر و کار دارند. به طور مثال می توان به خانه، پارک ها، ادارات و بسیاری از مکان های دیگر اشاره نمود. طراحی محوطه در هر کدام از این مکان ها می تواند تاثیر مستقیمی بر روی افراد حاضر در آن مکان داشته باشد. چرا که افراد زیادی، ساعت ها در طول روز مشغول انجام امور روزمره در این مکان ها می باشند. از این رو می توان نتیجه گرفت که طراحی های محوطه در این مکان ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. اگر می خواهید با طراحی محوطه و مطالب دیگری از جمله انواع طراحی محوطه، طراحی محوطه باغ کوچک، طراحی محوطه ویلا و … بیشتر و هر چه بهتر آشنا شوید به شما پیشنهاد می شود که در ادامه هم همراه با گروه معماری روکو آرک بمانید.

مشاهده پروژه های معماری

انواع طراحی محوطه

امروزه در مکان های مختلف انواع طراحی محوطه انجام می شود که از جمله آن ها می توان به طراحی مدرن، طراحی رسمی، طراحی غیر رسمی، طراحی انگلیسی، طراحی فرانسوی، طراحی مدیترانه ای و بسیاری از طراحی های دیگر اشاره نمود که هز کدام از این سبک ها طرفداران خاص خود را دارد. هر کدام از طراحی های نام برده شده دارای ویژگی هايي می باشند که طبق یک اصولی طراحی می شوند و زیبایی های خود را دارند. در تمامی سبک های گفته شده، باید اصول های مهم طراحی رعایت شود. هماهنگی موجود در این اصول می تواند ظاهری زیبا و جذاب را به بنای ساخته شده ببخشد. در ادامه برخی از این اصول به شما معرفی شده اند:

طراحی محوطه

طراحی محوطه

تعادل: یکی از عناصر اصلی مهم در طراحی مناسب و با کیفیت یک محوطه، تعادل می باشد. بررسی ها نشان داده است که همه ی افراد هنگامی که در یک محوطه ای قرار می گیرند، فضا را نسبت به یک خط فرضی می سنجند. این عمل به صورت نا خود آگاه در همه افراد انجام می شود و اگر در محوطه ای، از عنصر تعادل استفاده نشده باشد، برای بسیاری از افرار ناخوشایند است. به طور مثال در هنگام طراحی یک محوطه، قرار گرفتن شی سنگین یا بزرگ در یک سمت می تواند تعادل را بر هم بزند.

کسب اطلاعات بیشتر: طراحی نمای ساختمان

مقیاس و تناسب: یکی دیگر از عناصر مهمی که در طراحی یک محوطه تاثیر زیادی دارد، تناسب و مقیاس آن می باشد. بر اساس مطالعاتی که انجام شده است، بهتر است یک محوطه دارای مقیاس و تناسب انسانی و همچنین تناسب خود فضا باشد تا طراحی آن از کیفیت بهتر و مطلوب تری برخورد دار باشد.

وحدت: از دیگر عناصر مهم و بسیار تاثیر گذار در طراحی مناسب یک محیط، می توان به وحدت و پیوستگی در محوطه اشاره نمود. این موضوع از لحاظ روانشناسی ثابت شده است که اگر وحدت و پیوستگی در طراحی یک محوطه وجود نداشته باشد و یا به عبارتی دیگر، همه چیز از هم جدا جدا باشد، می تواند احساس نا خوشایندی در مخاطب ایجاد کند. از این رو می توان نتیجه گرفت که بهتر است از اصول پیوستگی و وحدت در طراحی استفاده شود.

سادگی در طراحی فضای باز: مورد بعدی در رابطه با طراحی ساده در فضای باز می باشد. بررسی ها نشان داده است که سادگی در طراحی فضای باز می تواند زیبایی طراحی را دو چندان کند چرا که محیط از آشفتگی و بی نظمی دور می ماند. به عنوان مثال در طراحی معماری باغ کوچک، بهتر است از عنصر سادگی استفاده شود.

ریتم: آخرین مورد در رابطه با اصول طراحی یک محوطه، ریتم در جزئیات محوطه می باشد. منظور از این اصول، تکرار عناصری است که در طراحی آن محوطه انجام شده است که این موضوع می تواند زیبایی محوطه را دو چندان کند.

طراحی محوطه باغ کوچک

طراحی محوطه باغ کوچک از جمله طراحی هایی است که با استفاده از برخی اصول طراحی می توان زیبایی بنا را تا حد زیادی بیشتر کرد. به طور مثال می توان به نور پردازی در باغ کوچک اشاره کرد. نور پردازی می تواند جذابیت خاصی به باغ در شب بدهد و فضا را برای نشستن در باغ بهتر و آرامش بهش تر کند. شما می توانید از آلاچیق و یا آب نما برلی نور پردازی باغ استفاده کنید. همچنین یکی دیگر از اصول مهم برای طراحی های محوطه باغ، پوشش گیاهی مناسب می باشد. همان طور که شما هم می دانید وقتی صحبت از باغ می شود، همه ی افراد به فکر گل و گیاه و به طور کلی فضای سبز می افتند. از این ایجاد فضای سبز مناسب و زیبا می تواند طراحی شما را به شکلی خاص جلوه دهد.

به عنوان مثال می توان از انواع گیاهان و درختان و یا چمن طبیعی یا مصنوعی برای طراحی این محوطه ها، استفاده نمود. البته به این نکته نیز توجه داشته باشید که انتخاب درختان و گیاهان باید بر اساس پوشش گیاهی آن منطقه انجام بشود. یکی دیگر از مواردی که می تواند به زیبایی طراحی شما در باغ های کوچک کمک کند، طراحی استخر می باشد. استخر می تواند جذابیت خاصی را به مخاطب منتقل کند. علاوه بر این که طراحی یک استخر مناسب می تواند زیبایی باغ را دو چندان کند، بلکه می تواند فضای مناسبی برای تفریح افراد حاضر در باغ باشد و به آن ها امکان شنا کردن بدهد.

کسب اطلاعات بیشتر: طراحی داخلی شرکت اداری

طراحی محوطه

طراحی محوطه

طراحی محوطه ویلا

امید است مطالب بیان شده در طی بحث طراحی محوطه و عناوین دیگری مانند انواع طراحی محوطه، طراحی محوطه باغ کوچک، طراحی محوطه ویلا و … به اندازه کافی برای شما مفید بوده و در بالا بردن سطح آگاهی شما نسبت به طراحی این مکان ها، موثر بوده باشد. اگر به دنبال طراحی انواع محوطه ها مانند باغ کوچک یا ویلا هستید به شما توصیه می شود که به سایت روکو آرک سری بزنید. روکو آرک یک شرکت طراحی محوطه های مختلف می باشد که گروهی از با سابقه ترین و حرفه ای ترین طراحان در آن می باشند و همواره آماده طراحی برای محوطه های مختلف و خدمت رسانی به شما عزیزان می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *