چگونه می توان یک پلان معماری با رعایت اصول اولیه طراحی کشید؟ یکی از سوالاتی که ممکن است در ابتدا ذهن بسیاری از معماران و علاقه مندان به هنر معماری شکل بگیرد. تمامی مهندسین در هر دنیایی که باشند و با هر دین و فرهنگ و نژادی از نقشه کشی به عنوان یک زبان مشترک و ابزاری دقیق برای برقراری ارتباط و تبادل اطلاعات استفاده می کنند. این زبان نه تنها نوشتاری نیست بلکه گرافیکی و ترسیمی می باشد که به طور دقیق و واضح با علائم و نشانه های مخصوصی نشان داده می شود. اما آنچا که حادئز اهمیت است دانستن تمامی اطلاعات در زمینه اصول اولیه طراحی می باشد. با rocoarc همراه باشید.

در زمینه طراحی، توانایی به تصویر کشیدن ایده ها با استفاده از روش های موثر دیداری مثل کشیدن طرح اولیه، درها را به سوی برقراری ارتباط بهتر و کارآمد تر بین طراح و مشتری می گشاید. طراحان به این موضوع پی برده اند که استفاده از اصول اولیه طراحی یا طرح کلی یک راه موثر برای سرعت بخشیدن به پیشرفت ایده ها و تفکرات در دنیای واقعی است.
گاهی اتفاق می افتد که یک طرح اولیه بیش از کلمات مبین هدف و برنامه ای است که طراح قصد انجام آن را دارد و شما با درک مفهوم طرح بیشتر از آن لذت می برید. طرح های کلی اولیه برای طراحانی که به صورت گروهی کار می کنند ایده بسیار خوبی است. این طرح ها با سرعت و به سهولت ایده کلی را به دیگران منتقل می کند.

اصول اولیه طراحی
اصول اولیه طراحی چیست

اگر می خواهید هنرهای استودیویی دو بعدی یا سه بعدی را یاد بگیرید، در ابتدا باید اصول اولیه طراحی آشنایی داشته باشید. ماهر شدن در یک کار نیازمند زمان و تلاش زیادی است. این امر در مورد طراحی نیز صدق می کند و مهم ترین نکته ای که باید قبل شروع یک طرح اولیه بدانید این است که اصول اولیه طراحی چیست و چگونه می توان آن را در طراحی خود به کار برد.

اصول اولیه طراحی عناصر اساسی هنرهای استودیویی (هنری، طراح مد، معماری، انیماتور، گرافیست، صنعتی / طراح داخلی…) را تشکیل می دهد. در حالت کلی می توان گفت اصول اولیه طراحی قواعد و اصولی است که هنرمندان و طراحان برای خلق آثار خود از آنها استفاده می کنند. همانطور که بیان شد معماری و طراحی هنر به تصویر کشیدن است و هنرمندان با استفاده از اصول اولیه طراحی تلاش می کنند تا هدف خلقت خود را به مخاطبین منتقل کنند.

برای درک اصول اولیه طراحی، ابتدا باید با دو مفهوم زبان بصری و مفاهیم طراحی آشنا شوید. به عبارت دیگر می توان گفت این دو مفهوم نشان دهنده اصول اولیه طراحی می باشند. زبان بصری همان برقراری ارتباط با نمادها و اشیاء بصری می باشد. به عنوان مثال تمامی برندها دارای یک لوگو می باشند و با استفاده از این لوگو یک پیام را به مخاطبین خود منتقل می کنند. در زبان بصری از رنگ ها، خطوط و اشکال مختلفی استفاده می شود تا بتواند پیام مورد نظر را منتقل کند. درک نحوه عملکرد زبان بصری برای تکمیل هدف نهایی طراحی بسیار مهم است.

دومین مفهوم کلیدی طراحی می باشد که ماهیت کسب و کار شما را توصیف می کند. به عنوان مثال نمای یک خودرو و یا حتی یک لباس خود نوعی طراحی است. با این حال هنگامی که صحبت از اصول اولیه طراحی می شود، اصطلاح طراحی تعریفی بسیار خاص پیدا می کند. در این حالت طراحی فرآیند انتخاب و چیدمان اجزا را با هدفی خاص نمایش می دهد. این هدف می تواند کاربرد یا زیبایی شناختی و یا هر دو باشد. بنابراین وقتی در مورد طراحی صحبت می کنیم، به طور خاص منظور خلق یک شاهکار و یا اثر هنری می باشد.

عناصر و اصول اولیه طراحی

هنرمندان از عناصر و اصول اولیه طراحی برای ایجاد یک استاندارد جهانی در آثاری که خلق می کنند استفاده می کنند. از عناصر و اصول اولیه طراحی نیز برای تعیین موفقیت یا شکست یک اثر هنری استفاده می شود. وقتی از اصول اولیه طراحی برای یک اثر تصویری، به خوبی استفاده شود، آن اثر در انتقال پیام خود موفق خواهد بود. در بخش های پیشین به طور خلاصه در مورد اصول اولیه طراحی به بحث و بررسی پرداختیم و می دانیم که اصول اولیه طراحی به چه چیزی اطلاق می شود. با یک سرچ کوتاه در گوگل متوجه می شوید که اصول اولیه طراحی در لیست هایی از پنج، شش و یا حتی پانزده اصل طبقه بندی شده اند. زیرا هیچ اجماع 100 درصدی در مورد اینکه اصول اولیه طراحی چیست وجود ندارد. به همین دلیل است که ما متداول ترین اصول را برای ایجاد لیست خود انتخاب کرده ایم.

دانستن و در نظر گرفتن اصول اولیه در یک طراحی جزو ملزومات می باشد. همه این اصول در هماهنگی کامل با یکدیگر کار می کنند و شما می توانید در هر اثری که به خوبی طراحی شده است ردی از اصول اولیه طراحی پیدا کنید. برای اینکه بتوانیم تفاوت میان یک طراحی خوب یا بد را بدانیم در ابتدا باید اصول اولیه طراحی را به خوبی بشناسیم با rocoarc همراه باشید.

1

نقطه

این عنصر شروع طراحی است. به عنوان خالق خط و فرم، موقعیت و … که در نهایت موقعیتی را در فضا تعیین می کند. نقطه بدون جهت است و مرکز بی جهتی دارد. نقطه فاقد طول، عرض و ارتفاع است و می تواند القا کننده موارد زیر باشد:

 • دوسر یک خط
 • تقاطع دو خط
 • به هم رسیدن خطوط در گوشه یک سطح یا حجم
 • مرکز یک شکل یا ناحیه

2

خط

در ریاضیات، تعاریف زیادی برای خط وجود دارد. خط به طور کلی به عنوان “ردی که توسط یک نقطه متحرک باقی می ماند” تعریف می شود. از سوی دیگر، اقلیدس ریاضیدان یونان باستان، آن را به عنوان “طول بدون عرض” توصیف می کند. برای یک طراح، خط، سنگ بنای طراحی است. خطوط می توانند بلند یا کوتاه، ضخیم یا نازک، راست یا منحنی باشند. در واقع می توان گفت خط منعکس کننده شخصیت طراح است و ابزاری است برای یک طراح تا افکار خود را آشکار کند.

3

شکل

می توان ناحیه احاطه شده توسط عناصر خطی بسته، رنگ ها، بافت ها و مقادیر مختلف را با اشکال بیان کرد. طرح ها با اشکال هندسی غنی شده اند. استفاده از اشکال در معماری داخلی جذابیت و سبکی نو را ایجاد می کند. آنچه اینجا مهم است، اثری است که فرم ها روی مردم می گذارند. هر فرم یک عبارت جداگانه را بیان می کند. فرم ها به طور کلی به دو دسته هندسی و طبیعی تقسیم می شوند و بسیاری از طرح های محیطی ترکیبی از هر دو هستند. فرم های هندسی شامل مستطیل، دایره و چند ضلعی است.

4

رنگ

رنگ که از ویژگی های نور است، اثری است که پس از برخورد نور به اجسام با انعکاس آن بر حواس می گذارد. رنگ ها نیز معانی خاصی دارند در هنگام ایجاد طرح باید به معانی رنگ ها نیز توجه کرد.

 • رنگ های اصلی : زرد، آبی، قرمز
 • رنگ های ثانویه : بنفش، نارنجی ، سبز
 • رنگ های گرم : زرد، نارنجی، قرمز
 • رنگ های سرد : سبز، آبی، بنفش
 • رنگ های خنثی : سیاه، سفید، خاکستری

5

فرم

فرم اصطلاحی است برای مشاهده سه بعدی ما از عناصر طراحی. اشیا را با فرم بیان می کنیم. برای مثال می توان مثال هایی از متقارن، نامتقارن یا طبیعت و مصنوعی آورد. در شکل دهی، عناصر طراحی را باید با پتانسیل شکل دادن به کل، مانند طبیعت نزدیک کرد. بدین ترتیب می توان آثاری را به دست آورد که دارای عملکرد، فرم و یکپارچگی زیبایی شناختی باشند. فرم ها به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

 • فرم هایی که با استفاده از سطوح صاف ایجاد می شوند
 • اشکال منحنی از اتصال سطوح منحنی

6

بافت

بافت کیفیت خاصی است که ساختاری سه بعدی دارد و اطلاعاتی در مورد ساختار بیرونی و درونی جسم می دهد و تنوع بی نهایت دارد و با بازی سایه و نور روی سطح و خواص مواد خود را نشان می دهد. وقتی الگوی را لمس می کنید، زبری یا هر گونه برآمدگی روی سطح آن است. می‌توانید انتخاب‌های بافت و لهجه‌ها را که جلوه‌ای قوی به طرح می‌دهد و درک قوی ایجاد می‌کند، به‌عنوان آرایش طرح در نظر بگیرید. در عین حال می توانید با بهره گیری از قدرت رنگ ها ترکیب طراحی خود را تقویت کنید. عنصر نهایی طراحی بافت است. بافت به کیفیت سطح یک جسم اشاره دارد. این به نرمی جسم و احساس سطح لمسی اشاره دارد.