وبلاگ

اصول طراحی آشپزخانه

اصول طراحی آشپزخانه

اصول طراحی آشپزخانه

می توان گفت مهم ترین بخش از فضاهای مسکونی است که در طراحی آن باید دقت کرد آشپزخانه می باشد زیرا بیشترین فعالیتی که در خانه انجام می شود در آشپزخانه است، به این دلیل در طراحی آشپزخانه نه تنها به زیبایی بلکه بیشتر به کاربردی بودن ان نیز باید دقت کنیم و در انتخاب های خود دقیق باشیم. اگرچه طراحی همیشه با توجه به نیازها وسلایق خاص کاربر ها انجام می شود ولی برخی اصول اساسی وجود دارد که باید در هر طرحی به ان دقت شود .

در این مقاله درباره سبک ها، چیدمان، پالت رنگی و… در زمینه طراحی آشپزخانه را در اختیار شما میگذاریم ولی شما میتوانید تا زمانیکه اصول طراحی را در نظر گرفته اید، هر چیزی که دوست دارید در اندازه و شکلی که بخواهید با ان کار کنید برنامه ریزی کنید. و اگر خارج از این اصول حرکت نکنید شما میتوانید کاربردی ترین و کارامد ترین آشپزخانه در حین زیبایی برای فضای خود داشته باشید. جهت دریافت مشاوره در زمینه طراحی آشپزخانه می توانید با گروه معماری rocoarc در ارتباط باشید.

انواع چیدمان آشپزخانه

در چیدمان آشپزخانه باید دقت کنیم چون عوض کردن چیدمان آشپزخانه کار سخت و هزینه برداری است. ما میخواهیم چند چیدمان اصلی آشپزخانه را به شما معرفی کنیم، قالب هایی هستند که می توانید برای آشپزخانه خود استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در هریک از انواع روش های طراحی آشپزخانه می توانید از گروه معماری روکوآرک کمک بخواهید.

طراحی چیدمان آشپزخانه تک دیواری

طراحی آشپزخانه هایی که همه لوازم آن میز، کابینت ها و … در امتداد یک دیوار قرار بگیرند، چیدمان تک دیواری گفته می شود. چیدمان آشپزخانه تک دیواری به بزرگی آشپزخانه بستگی ندارد و در هر آشپزخانه بزرگ یا کوچکی مورد استفاده قرار میگیرد و بیشتر به شکل آشپزخانه و قرار گرفتن درب و پنجره در آشپزخانه بستگی دارد. آشپزخانه های تک دیواری به دلیل اینکه دسترسی آسانی ندارد و باعث پیاده روی کاربر در آشپزخانه میشود کاربردی نیستند و در آشپزخانه هایی که هدف اصلی پخت و پز نیست بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند. فضای کافی برای قرار دادن نشیمن و جزیره در این نوع چیدمان وجود  دارد. برای طراحی آشپزخانه به روش دیواری می توانید با ما در ارتباط باشید.

اصول طراحی آشپزخانه

اصول طراحی آشپزخانه

چیدمان آشپزخانه های راهرو یا گالی

این نوع طراحی آشپزخانه را در فضاهای باریک و راهرو استفاده میکنیم، در این چیدمان به دلیل اینکه می شود از مثلث آشپزخانه استفاده کرد و دسترسی آسانی دارد، بسیار کاربردی است. در این طرح دو دیوار روبروی هم دارای کلیه خدمات آشپزخانه می شود. یک آشپزخانه گالی ممکن است از هردو طرف باز باشد و به عنوان گذرگاه بین فضاهایمان باشد یا ممکن است دیوار انتهایی دارای درب و پنجره بیرونی باشد. در آشپزخانه های گالی گذاشتن فضای نشیمن و جزیره غیر ممکن است و به ابعاد خیلی بزرگی نیاز دارد تا از فضای نشیمن استفاده کنیم و به دلیل باریک بودن کار کردن بیش از یک نفر در آشپزخاه کار سختی است.

اصول طراحی آشپزخانه

اصول طراحی آشپزخانه

طراحی چیدمان آشپزخانه L شکل

چیدمان آشپزخانه های ال شکل محبوب ترین و رایج ترین نوع طراحی آشپزخانه است، در این طرح دو دیوار مجاور هم که به هم می رسند همه خدمات و وسایل آشپزخانه را در خود جای می دهد و دو دیوار دیگر خالی می ماند. در آشپزخانه های ال شکل می توان به راحتی از فضای نشیمن و جزیره استفاده کرد، البته به بزرگی آشپزخانه هم بستگی دارد. در این مدل طراحی میتوانیم از مثلث آشپزخانه استفاده کنیم و امکان دسترسی سریع و آسان را به مصرف کننده بدهیم. در این چیدمان باید به کنج ها کابینت دقت کنیم که قابل مصرف باشند و فضای کور ایجاد نکنیم.

اصول طراحی آشپزخانه

اصول طراحی آشپزخانه

طراحی چیدمان آشپزخانه U شکل

چیدمان یو شکل همانند طرح گالی است از دو دیوار روبرو استفاده میکنیم  ولی با این تفاوت که در دیوار انتهایی هم چیدمان انجام می شود. در این طراحی با استفاده از مثلت آشپزخانه گردش کار بسیار خوبی ایجاد می شود. در این نوع از طراحی آشپزخانه اگر فضای کافی داشته باشم نشیمن و جزیره را می توان در دیوار چهارم طراحی کرد.

اصول طراحی آشپزخانه

اصول طراحی آشپزخانه

سبک های طراحی آشپزخانه

در این قسمت می خواهیم سبک های مختلف آشپزخانه را که می توانید در طراحی آشپزخانه خود از انها استفاده کنید بررسی میکنیم. پس از انتخاب چیدمان آشپزخانه خود که بستگی به شکل و ابعاد آشپزخانه دارد به مرحله انتخاب سبک آشپزخانه میرسیم که بیشتر بستگی به سلیقه فردی دارد. سبک های زیادی در طراحی آشپزخانه وجود دارد، در این مقاله سعی کردیم تعدادی از آن که امروزه در اطراف خود میبینیم و نسبت به سبک های دیگر رایج تر هستند مورد بحث قرار بدهیم، تحقیقات نشان داده 675494 سبک مختلف طراحی آشپزخانه در جهان وجود دارد .

سبک مدرن در طراحی آشپزخانه

سبک مدرن یکی از کاربردی ترین و زیباترین سبک های طراحی آشپزخانه است و امروزه استفاده زیادی بین طراحان دارد، وقتی سبک مدرن به گوش میخورد بلافاصله ویژگی های بارز آن که عبارت است از :خطوط تیز، سایه های بی انتها، سطوح براق، کابینت های بدون قاب و تزعینات به ذهن می رسد. آشپزخانه نسبت به فضاهای دیگر خانه و ابعاد خود بیشترین وسایل را در خود جا می گیرد و شلوغ ترین فضا در خانه است به همین دلیل انتخاب سبک مدرن، انتخاب درستی است که در حد ممکن از شلوغی آشپزخانه را می کاهدو چشم را اذیت نمیکند.

اصول طراحی آشپزخانه

اصول طراحی آشپزخانه

سبک کلاسیک در طراحی آشپزخانه

سبک کلاسیک از تزعینات و جزیات زیادی برخوردار است و در آن  از پالت  های رنگی خنثی استفاده می شود. مهم ترین و زیباترین قسمت آشپزخانه های کلاسیک، کابینت های آن هستند علاوه بر جذابیت و گرمای بی انتهایی که به محیط می دهد، کاربرد زیادی هم دارد و در کابینت های کلاسیک از قاب، تاج و پایه استفاده می شود و یکی دیگر از بارزترین ویژگی های طراحی کلاسیک لبه های گرد و مستحکم ان است. در طراحی کلاسیک باید به نور آشپزخانه دقت بیشتری کرد و بهتر است این سبک را در آشپزخانه هایی که نورگیر کافی دارند استفاده کنیم زیرا مثل سبک مدرن از سطح های براق که نور را راحت منعکس میکند استفاده نمیشود و اینکه باید جزییات زیبایی که در کابینت ها استفاده کرده ایم به خوبی دیده شود.

اصول طراحی آشپزخانه

اصول طراحی آشپزخانه

سبک روستایی در طراحی آشپزخانه

آشپزخانه های روستایی که امروزه افراد خاص در ویلاهای خود استفاده میکنند، فضای گرم و دوستانه ای دارد. شاخص ترین متریال آشپزخانه های روستایی چوب است و از تیرهای سقفی چوبی و کف پوش های چوبی استفاده میشود و یک محیط طبیعی و روستایی را فراهم میکند. آشپزخانه های روستایی که یادآور فضای داخلی کابین های چوبی است نشانه گر سادگی و طبیعت است.

اصول طراحی آشپزخانه

اصول طراحی آشپزخانه

سبک صنعتی در طراحی آشپزخانه

آشپزخانه های صنعتی بسیار زیبا و کاربردی هستند ولی صمیمیت زیادی ندارند و دنج و گرم بنظر نمی رسند. آشپزخانه های صنعتی از آشپزخانه های رستورانی تجاری الهام گرفته شده است به همین دلیل تمرکز زیادی در کاربردی بودن دارد، در طراحی این سبک از رنگ های خنثی مانند: سیاه، سفید، خاکستری و قهوه ایی استفاده می شود. و شاخص ترین متریال های آن آجر و فلز است و از کف های بتونی وسازه های در معرض دید وکابینت های باز ساخته میشود، نگهداری و تمیزکاری این سبک از آشپزخانه ها آسان است.

اصول طراحی آشپزخانه

اصول طراحی آشپزخانه

سبک اسکاندیناوی در طراحی آشپزخانه

آشپزخانه های اسکاندیناوی از کشورهای اسکاندیناوی که مستعد تابش زیاد نور خورشید و نیاز به بازتاب دارند متولد شده است. در طراحی آشپزخانه های اسکاندیناوی به نور طبیعی نیاز داریم. اصلی ترین رنگ، پالت رنگی این سبک رنگ سفید است که میتواند نور را در فضا منعکس کند و از متریال های براق استفاده میشود و همانند سبک مدرن از کابینت های ساده، بدون قاب، سفید و شفاف استفاده می شود.

اصول طراحی آشپزخانه

اصول طراحی آشپزخانه

سبک بهمومین در طراحی آشپزخانه

آشپزخانه های بهومین ظاهری متفاوت دارند و سبکی است برای کسانی که دوست دارند خانه هایشان پر از زندگی، فرهنگ و وسایل برای دیدن دنیا باشد وطراحی متعارف را دربرمی گیرد. پالت رنگی وسیعی دارد و از رنگ های مختلفی استفاده می شود و قانون خاصی ندارد، در طراحی خود باید از گیاهان طبیعی استفاده کنیم و نوردهی ملایمی دارد.

اصول طراحی آشپزخانه

اصول طراحی آشپزخانه

مثلث آشپزخانه کجاست؟

مثلث کار رابطه بین سه مورد از لوازم اصلی مورد استفاده در آشپزخانه – یخچال، سینک و اجاق گاز است. به عنوان یک قانون کلی، وقتی طول ها را با هم جمع می کنیم، مجموع نباید کمتر از 3.5 متر و از 6.5 متر بیشتر باشد. فاصله کوتاهتر به این معنی است که ما فضای کافی برای سطح کار نداریم، در حالی که مسافت بیشتر به این معنی است که هر بار که غذا می پزیم بیش از حد در اطراف راه می رویم.

اصول طراحی آشپزخانه

اصول طراحی آشپزخانه

نتیجه

در نهایت، نوع طراحی که انتخاب می کنید به ترجیحات شخصی و نوع فضایی که با آن کار می کنید بستگی دارد. همه ما سبک های مختلف طراحی و مواد مختلف را دوست داریم. جایی که یکی میزهای گرانیتی را ترجیح می دهد در حالی که دیگری به جای آن میزهای کار چوبی را دوست دارد. اما این بدان معناست که فرصت‌های بی‌پایانی برای سفارشی کردن کابینت‌ها، میزهای کار، کمدها، قفسه‌ها و غیره با توجه به نیازهای شخصی شما وجود دارد. شما می توانید هر چقدر که می خواهید خلاق باشید، و این دقیقاً همان چیزی است که طراحی را بسیار جذاب می کند!

اصول اصلی طراحی وجود دارد تا به شما کمک کند اطمینان حاصل کنید که آشپزخانه شما کارآمد باقی می ماند، اما به یاد داشته باشید، آنها مقررات ساختمانی نیستند که شما باید به آنها پایبند باشید. بنابراین، اگر طرفدار آشپزی نیستید، ممکن است به جای آن، چیدمان مناسب‌تری برای معاشرت طراحی کنید. و همچنین فضای زیادی برای تغییر همه چیز وجود دارد. به عنوان مثال مثلث آشپزخانه را در نظر بگیرید، می توانید عناصر را هر طور که می خواهید مرتب کنید. ممکن است سینک را در کنار اجاق گاز بخواهید، یا می توانید اجاق گاز را در جزیره آشپزخانه یکپارچه کنید.

2 دیدگاه در “اصول طراحی آشپزخانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *